Turambe offers a variety of services to meet your specific needs and health goals.


Personal consulting, business consulting & Nutrition Seminars

Individual consulting sessions

  • 30 min session: 10,000 RWF
  • 60 min session: 15,000 RWF

Consulting session packages (each session is 60 min)

  • 3 session package: 36,000 RWF
  • 5 session package: 60,000 RWF
  • 10 session package: 120,000 RWF

Business Consulting

  • Rates negotiated based on time and workload. 

Corporate / Group Seminar Sessions

  • 1+ hour presentation for up to 50 people: 100,000 RWF
  • 1+ hour presentation for over 50 people: 100,000 RWF + 1,000 RWF per each additional person over 50
  • Discounts Available for Non-Profit Organizations

Nutrition Education Classes

Intro to Nutrition

  • Learn the basics of nutrition and how to eat a healthy, balanced diet. This class meets for (3) 1 hour sessions. Meetings will be hosted on the weekends. 
  • Materials & Handouts included.
  • Cost: 20,000 RWF per person (minimum group of 3 participants)
  • Classes will be scheduled based on interest. If you would like to form your own group, please contact us and we will schedule you!

Jump Start to a Healthier Me

  • Join this 9 week course which focuses on nutrition for weight loss / weight management. This class will meet for (9) 1 hour sessions, over the course of 3 months.
  • Materials & Handouts included.
  • Cost: 50,000 RWF per person (minimum group of 3 participants)
  • Classes will be scheduled based on interest. If you would like to form your own group, please contact us and we will schedule you!

 

View our calendar of classes here: 


Interactive Sessions

Grocery Store Shopping Tours

  • Let our Registered Dietitian take you through grocery shopping, from forming a shopping list full of healthy foods, where to find them. Also, learn what to avoid at the grocery stores!
  • Cost: 15,000 RWF per session

 

Home Pantry Makeover

  • Not sure what your pantry should look like or have in it? Our Registered Dietitian can help you through everything from healthy foods to keep in your pantry, healthy snacks to keep on hand, to safe food storage.
  • Cost: 15,000 RWF per session

 

Cooking Lessons from the RD

  • Enjoy cooking, but not sure how to cook optimally healthy meals? No problem. We can teach you!
  • Cost: 15,000 RWF per session

 


Don't see something that suits you?

Let us know! We are happy to tailor a package to meet your personal needs, whether it be a combination of consulting, cooking lessons, classes- you name it, we can make it happen!